Kod | E-INF-ST2 |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki |
Kierunek studiów | Informatyka |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Drugiego stopnia |
Języki wykładowe | polski |
Czas trwania | 1,5 roku (3 semestry) |
Adres komisji rekrutacyjnej | aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 7, budynek D 25-314 Kielce |
Godziny otwarcia sekretariatu | poniedziałek 10.00 – 14.00 wtorek 10.00 – 14.00 środa nieczynny czwartek 10.00 – 14.00 piątek 10.00 – 13.00 piątek w dniu zjazdu – 15.00 – 17.00 sobota w dniu zjazdu: -8.00 – 12:00 |
Adres WWW | https://weaii.tu.kielce.pl/ |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Informatyka
Informatyk to jeden z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zawód. Studenci tego kierunku uczą się projektować złożone systemy informatyczne, aplikacje internetowe, tworzyć gry komputerowe i programy na urządzenia mobilne. Umiejętności nabyte podczas studiów można wykorzystać pracując w firmach tworzących oprogramowanie komputerowe, w administrowaniu systemami informatycznymi czy prowadząc własną działalność gospodarczą z zakresu usług informatycznych. Współpraca Wydziału z wieloma firmami informatycznymi pozwala na poznanie specyfiki zawodu informatyka, a także na nabycie praktycznych umiejętności z zakresu programowania i projektowania systemów informatycznych, poprzez zajęcia, warsztaty, staże, kursy prowadzone przez przedstawicieli firm.
studia stacjonarne (dzienne)
- 3,5-letnie (7 semestrów) studia pierwszego stopnia
kończące się nadaniem tytułu inżyniera
zakres:
– systemy informacyjne
– grafika komputerowa
– teleinformatyka
- 1,5-roczne (3 semestry) studia drugiego stopnia
kończące się nadaniem tytułu magistra inżyniera
zakres:
– systemy informacyjne
– grafika komputerowa
– cyberbezpieczeństwo
studia niestacjonarne (zaoczne)
- 4-letnie (8 semestrów) studia pierwszego stopnia
kończące się nadaniem tytułu inżyniera
zakres:
– systemy informacyjne
– grafika komputerowa
– teleinformatyka
- 2-letnie (4 semestry) studia drugiego stopnia
kończące się nadaniem tytułu magistra inżyniera
zakres:
– systemy informacyjne
– grafika komputerowa
Zakres systemy informacyjne przygotowuje absolwentów w obszarze organizacji i architektury współczesnych systemów komputerowych, systemów operacyjnych, sieci komputerowych oraz baz danych. Studenci posiadają umiejętność programowania komputerów, projektowania systemów informacyjnych, a także podstawy wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej oraz systemów multimedialnych. Znają zasady inżynierii oprogramowania i są przygotowani do pracy w firmach i zespołach programistycznych zajmujących się projektowaniem, wdrażaniem i eksploatacją systemów informacyjnych. Posiadają również wiedzę z zakresu technologii internetowych w stopniu umożliwiającym projektowanie i zarządzanie sieciowymi systemami informacyjnymi.
Zakres grafika komputerowa przygotowuje absolwentów w obszarze programowania w nowoczesnych językach programowania. Absolwenci posiadają wiedzę o systemach operacyjnych, znają zasady budowy systemów komputerowych, w tym nowoczesnych procesorów graficznych, podstawy baz danych, sieci komputerowych i zasady inżynierii oprogramowania, a także zaawansowane techniki programowania grafiki komputerowej, systemy multimedialne, podstawy tworzenia gier komputerowych, zasady kompozycji obrazów oraz podstawowe informacje o formie plastycznej i z zakresu historii sztuki. Znają zagadnienia przetwarzania obrazów oraz podstawy obsługi programów komputerowych dla grafiki rastrowej, 3D i wektorowej.
Zakres teleinformatyka przygotowuje absolwentów w obszarze projektowania i administrowania złożonymi systemami sieciowymi, analityki dużych zbiorów danych oraz projektowania zabezpieczeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Absolwenci teleinformatyki zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje poparte wieloma międzynarodowymi certyfikatami Cisco możliwymi do uzyskania podczas zajęć dydaktycznych, umiejętności programowania w języku Python oraz C++, a także znajomość systemu operacyjnego Linux, podstawy routingu i przełączania, projektowania sieci teleinformatycznych oraz technologii sieci rozległych.
Specjalność/obecnie zakres teleinformatyka otrzymała w 2018 r. nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie Lider Partnerstwa Edukacji i Biznesu, organizowanym przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne w ramach Sektorowej Rady ds. Kompetencji: Informatyka. Ideą konkursu było wyróżnienie najlepszych w Polsce przykładów współpracy pomiędzy uczelniami oraz biznesem w zakresie rozwoju kompetencji niezbędnych w sektorze IT.
Po studiach pierwszego stopnia
Absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki oraz dodatkowo, w zależności od wybranej specjalności, wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu systemów informatycznych, grafiki komputerowej lub teleinformatyki. Dobrze znają zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Posiadają umiejętność programowania komputerów i znają zasady inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Mają także podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji i komunikacji człowiek-komputer. Absolwenci są przygotowani do pracy w firmach informatycznych oraz w firmach i organizacjach, w których takie narzędzia i systemy są wykorzystywane.
Po studiach drugiego stopnia
Absolwenci są przygotowani do prowadzenia prac projektowych i rozwojowych z zakresu informatyki technicznej z rozszerzoną wiedzą z systemów informacyjnych lub grafiki komputerowej. Nabywają umiejętności analizy i oceny różnych rozwiązań projektowych powstałych w warunkach ograniczonej informacji o projektowanym systemie, a także umiejętność wyboru właściwej techniki projektowej dla systemów sprzętowych, programowych i mieszanych, rozwiązywania problemów związanych z rozwojem narzędzi i technik projektowych w obszarze informatyki. Są przygotowani do podejmowania trudnych zadań projektowych i rozwiązywania aktualnych problemów badawczych.
Rekrutację studentów na pierwszy rok studiów drugiego stopnia przeprowadza się na podstawie złożonych dokumentów, gdy liczba kandydatów nie przekracza limitu miejsc. W przypadku, gdy liczba zgłoszonych osób jest większa niż ustalony limit, rekrutacja jest przeprowadzana na podstawie konkursu, do którego brany jest pod uwagę - wynik ukończenia studiów wpisany do dyplomu.
Na Informatykę przyjmowani są absolwenci kierunków właściwych i pokrewnych z tytułem zawodowym inżyniera lub absolwenci kierunków pokrewnych z tytułem zawodowym magistra inżyniera.
Przed zapisaniem się na studia należy wprowadzić ocenę z dyplomu - ostateczny wynik ze studiów inżynierskich/licencjackich/magisterskich oraz średnią ocen uzyskanych w trakcie tych studiów w:
Moje konto -> Formularze osobowe -> Wykształcenie i wybrać Edytuj wyniki egzaminów dla odpowiedniego dokumentu (dyplom licencjacki/inżynierski/magisterski) upoważaniającego do przystąpienia do studiów drugiego stopnia z Informatyki.