• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia stacjonarne drugiego stopnia 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Inżynieria Środków Transport - studia stacjonarne drugiego stopnia

Szczegóły
Kod M-IST-ST2
Jednostka organizacyjna Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn
Kierunek studiów Inżynieria Środków Transportu
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Drugiego stopnia
Języki wykładowe polski
Czas trwania 1,5 roku (3 semestry)
Adres komisji rekrutacyjnej aleja Tysiąclecia Państwa Polskiego 7, budynek B
25-314 Kielce
Godziny otwarcia sekretariatu poniedziałek 11.00-14.00
wtorek 11.00-14.00
środa nieczynny
czwartek 11.00-14.00
piątek 11.00-14.00
w dniach zjazdów: 15.00 – 17.00
sobota / w dniach zjazdów: 8.30 – 11.30
Adres WWW https://wmibm.tu.kielce.pl/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)
Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 3 (27.01.2025 08:00 – 06.03.2025 14:00)

Inżynieria Środków Transportu 

studia stacjonarne (dzienne)

  • 3,5-letnie (7 semestrów) studia pierwszego stopnia

kończące się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera

zakres:

–  eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym

–  logistyka i spedycja

–  transport samochodowy

 

  • 1,5-roczne (3 semestry) studia drugiego stopnia

kończące się nadaniem tytułu zawodowego magistra inżyniera

zakres:

–  eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym

–  logistyka i spedycja

–  transport samochodowy

studia niestacjonarne (zaoczne)

  • 4-letnie (8 semestrów) studia pierwszego stopnia

kończące się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera

zakres:

–  eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym

–  logistyka i spedycja

–  transport samochodowy

 

  • 1,5-roczne (3 semestry) studia drugiego stopnia

kończące się nadaniem tytułu zawodowego magistra inżyniera

zakres:

–  eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym

–  logistyka i spedycja

–  transport samochodowy

Kierunek inżynieria środków transportu został utworzony w roku 2019 w oparciu o prowadzony od roku 2007 kierunek transport. Polski transport drogowy towarów rozwija się najszybciej w UE. W drogowych przewozach towarów między Polską a innymi krajami UE udział polskich przewoźników wynosi blisko 93%, zaś w przewozach między krajami obcymi, polscy przewoźnicy dominują zdecydowanie w UE obsługując ponad 33% tych przewozów. Spośród zarejestrowanych w Polsce ponad 83 tys. przedsiębiorstw transportu drogowego, aż 96% to przedsiębiorstwa małe zatrudniające do 9 osób. W tego typu przedsiębiorstwach bardzo ważne są umiejętności właściwego doboru pojazdów do realizowanych zadań transportowych. Wiedza właścicieli i pracowników firm musi zatem w głównej mierze dotyczyć znajomości własności użytkowych i eksploatacyjnych środków transportu. Stąd decyzja, władz Wydziału, aby tworzony nowy kierunek studiów w jeszcze większym stopniu dostosować do realiów funkcjonowania transportu i nazwać go inżynierią środków transportu. Jednocześnie dokonane zostały zmiany programowe, nadążające za obecnymi trendami w zakresie transportu i środków transportowych  znacznie zwiększono liczbę zajęć praktycznych, w tym laboratoriów i zajęć projektowych, umożliwiających studentom zdobycie wysokich kompetencji zawodowych, cenionych u pracodawców.

Po studiach pierwszego stopnia

Absolwenci posiadają niezbędną wiedzę z zakresu inżynierii środków transportu drogowego, analizy systemów transportowych, ekonomiki transportu, prawa transportowego oraz organizacji i zarządzania przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych oraz zaplecza motoryzacji. Kształcenie ukierunkowane jest głównie na transport samochodowy, który w naszym kraju ma ponad 85 procentowy udział w transporcie towarów (tonażu). Szczególny nacisk położony jest na wiedzę i umiejętności z zakresu budowy samochodów i silników spalinowych, a także ich eksploatacji i diagnostyki. Zgodnie z istniejącymi trendami absolwenci posiadają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa transportu, inteligentnych systemów transportowych i inżynierii ruchu drogowego oraz napędów alternatywnych i pojazdów autonomicznych. Są przygotowani do rozwiązywania zadań inżynierskich z zakresu logistyki i spedycji, mają przygotowanie do pracy w przedsiębiorstwach transportowych, logistycznych, spedycyjnych oraz serwisach diagnostyczno-obsługowych i naprawczych samochodów.

Po studiach drugiego stopnia

Absolwenci posiadają zaawansowaną wiedzę i umiejętności do twórczego rozwiązywania zadań w zakresie organizacji i zarządzania procesami i przedsiębiorstwami transportowymi, logistycznymi i spedycyjnymi. Znają wymagania formalnoprawne i techniczne niezbędne dla utworzenia małej firmy transportowej i potrafią taką firmą zarządzać. Podejmując pracę w dużych i średnich firmach, są przygotowani do wdrażania postępu technicznego w tych firmach, poprzez zastosowanie nowoczesnych technik komputerowych i systemów teleinformatycznych do zarządzania firmą i flotą pojazdów oraz dzięki znajomości nowoczesnej aparatury diagnostycznej i obsługowo-naprawczej dla pojazdów samochodowych. Potrafią wykorzystać metody i modele matematyczne do modelowania i optymalizacji zagadnień związanych z planowaniem, projektowaniem oraz eksploatacją systemu transportowego. Potrafią, przy formułowaniu i rozwiązywaniu problemów związanych z analizą efektywności ekonomicznej działania systemu logistycznego, integrować wiedzę z dziedziny logistyki, ekonomiki transportu, zarządzania przedsiębiorstwem, eksploatacji środków transportu.

W programie studiów drugiego stopnia dla zakresu eksploatacja i zarządzanie w transporcie drogowym, w planie studiów uwzględniono odpowiednią tematykę zajęć, by studenci mogli się ubiegać o zwolnienie z egzaminu państwowego na Certyfikat Kompetencji Zawodowych Przewoźnika Drogowego (zgodny z wymaganiami UE), wydawany przez Instytut Transportu Samochodowego. Jest on wymagany dla osób zarządzających przedsiębiorstwami transportowymi w zakresie transportu osób lub rzeczy, przez ustawodawstwo Unii Europejskiej.


Rekrutację studentów na pierwszy rok studiów drugiego stopnia przeprowadza się na podstawie złożonych dokumentów, gdy liczba kandydatów nie przekracza limitu miejsc. W przypadku, gdy liczba zgłoszonych osób jest większa niż ustalony limit, rekrutacja jest przeprowadzana na podstawie konkursu, do którego brany jest pod uwagę - wynik ukończenia studiów wpisany do dyplomu.

Na Inżynierię Środków Transportu przyjmowani są absolwenci z tytułem zawodowym inżyniera lub absolwenci z tytułem zawodowym magistra inżyniera, posiadający kwalifikacje/ i kompetencje wystarczające do podjęcia studiów drugiego stopnia na danym kierunku; postępowanie kwalifikacyjne jest dwuetapowe; w pierwszym etapie kompetencje kandydata ocenia Komisja Kwalifikacyjna na podstawie złożonych dokumentów; drugi etap może być uruchomiony w przypadku, gdy liczba kandydatów zakwalifikowanych przekroczy ustalony limit; komisja może dodatkowo zaprosić kandydata na rozmowę kwalifikacyjną; w przypadku absolwentów kierunków pokrewnych, kwalifikacje i kompetencje kandydata, wystarczające do podjęcia studiów drugiego stopnia na danym kierunku ocenia – na podstawie złożonych dokumentów – powołana Komisja Kwalifikacyjna; szczegółowe zasady przyjęć zamieszczane są dla kandydatów na stronie internetowej Uczelni.

Przed zapisaniem się na studia należy wprowadzić ocenę z dyplomu - ostateczny wynik ze studiów inżynierskich/licencjackich/magisterskich oraz średnią ocen uzyskanych w trakcie tych studiów w:


Moje konto -> Formularze osobowe -> Wykształcenie i wybrać Edytuj wyniki egzaminów dla odpowiedniego dokumentu (dyplom licencjacki/inżynierski/magisterski) upoważaniającego do przystąpienia do studiów drugiego stopnia z Inżynierii Środków Transportu.

Wyniki egzaminu